Home Lab – VCSA 6.0u2 upgrade to VCSA 6.5

Dziś opiszę kolejną opcję którą mamy w instalatorze VCSA 6.5 czyli Upgrade. Nie jest to do końca upgrade tylko migracja z wersji 6 do wersji 6.5. Podczas tej migracji trochę się zmienia, przede wszystkim zmiana systemu operacyjnego z SUSE na Vmware photon, oraz VUM będzie już zintegrowany z vCenter, nie będziemy potrzebować już oddzielnej maszyny z Windowsem do tego.

Przechodzimy do działania.

Uruchamiamy Instalator, gdzie wybieramy Upgrade

vcsa_65_01

przez nowe okno idziemy dalej

vcsa_up01

w kolejnym oknie akceptujemy licencję.

vcsa_65_res_02

I dopiero tu, zaczynamy pracę, musimy podać dane do naszego istniejącego vCenter, podajemy do niego hasła do SSO  oraz do konta root, informację na temat farmy lub hosta na którym znajduje się nasze źródłowe vCenter.

vcsa_up02

Tu taka mała uwaga jeżeli mamy w wersji 6.0 postawione obok VUM, dostaniemy komunikat “Unable to retrieve the migration assistant extension on source vCenter Server. Make sure migration assistant is running on the VUM server.“, w takim przypadku musimy skopiować katalog migration-assistant z katalogu głównego ISO, następnie uruchomić VMware-Migration-Assistant.exe na serwerze VUM.

Poniżej okno z programu VMware-Migration-Assistant uruchomionego na serwerze gdzie jest zainstalowane VUM.

vcsa_up03

Jeżeli nie mamy VUM to od razu dostaniemy okno, gdzie definiujemy połączenie do hosta gdzie ma być utworzone nowe vCenter.

vcsa_up04

Nadajemy nazwę maszynie wirtualnej oraz hasło dla konta root

vcsa_up05

wybieramy wielkość nowego vCenter

vcsa_up06

wybieramy datastorage, na którym będzie przechowywana nasza Wirtualna maszyna.

vcsa_up07

w kolejnym oknie konfigurujemy kartę sieciową w nowym vCenter, ale jak widać, że są to ustawienia tymczasowe. Zabrakło takiej konfiguracji podczas wykonywania Restoru.

vcsa_up08

Po kliknięciu Next dostajemy podsumowanie naszej konfiguracji, po kliknięciu Finish rozpocznie się proces tworzenia nowego vCenter.

vcsa_up09

vcsa_up10

Po zakończeniu dostaniemy o tym powiadomienie

vcsa_up11

w powyższym kroku wybieramy Continue, dostaniemy okno z informację o przejściu do Fazy 2.

vcsa_up12

W nowym oknie wybieramy co chcemy przenieść ze starego vCenter do nowego.

vcsa_up13

możliwość przystąpienai do programu CEIP.

vcsa_up14

w nowym oknie, dostajemy podsumowanie aby przejść musimy zaznaczyć pole wyboru przy komunikacie “I have backed up the source vCenter Server and all the required data from the database.”

vcsa_up15

Po kliknięciu Finish rozpocznie się proce przenoszenia danych ze starego vCenter na nowy, po zakończeniu zostanie wyłączone ono i zmienione IP.

vcsa_up17

Logujemy się już do nowego vCenter

vcsa_up20

Jak widzimy ustawienia zostały przeniesione

vcsa_up18

dla testów sprawdzam czy ustawienia VUM zostały przeniesione i okazało się że tak.

vcsa_up19

 

Pasjonat komputerowy od zawsze oraz maniak w zakresie sieci, wirtualizacji oraz bezpieczeństwa IT. Kompetentny inżynier z dużym doświadczeniem w realizacji projektów informatycznych i telekomunikacyjnych. Wieloletni administrator IT, który utrzymuje systemy informatyczne dostosowując je do wymogów biznesowych z zapewnieniem dostępności 24/7/365.
Posts created 126

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top