Witam w świąteczny wieczór tak jak we wcześniejszym wpisie NSX-T 3.0 już jest obiecałem opisywać nowości które znajdziemy w 3.0. Dziś stwierdziłem że na pierwszy ogień idzie sprawdzenie czy działa zapowiadane wykorzystanie DVS zamiast NVDS w NSX-T 3.0 działa pokażę poniżej jak skonfigurować oraz zweryfikować to po stronie vCenter.
Na wstępie uwaga aby skorzystać DVS w NSX-T 3.0 musimy mieć vCenter oraz vSphere w wersji 7.0 czyli w najnowszych wydaniach. Warto też powiedzieć co daje nam takie rozwiązanie:
- nie musimy już dedykować kart sieciowych tak jak było dotychczas.
- Zmniejszamy skomplikowanie po stronie hostów.
- Łatwiejsze i szybsze wprowadzenie mikrosegmentacji na poziomie vlanu
vCenter
- Logujemy się do vCenter.
- Przechodzimy do Netowrk na poziomie Klastra klikamy prawym gdzie z menu wybieramy Distributed Switch – New Distributed Switch.
- W nowym oknie przechodzimy Wizard tworzenia DVS, ale najważniejszym elementem jest wybranie odpowiedniej wersji DVS w
- tym przypadku jest to wersja 7.0 co widzimy poniżej.
- Po skonfigurowaniu DVS który robimy powyżej musimy zmienić MTU na min 1600, tak aby była możliwa enkapsulacja GENVE robimy to z poziomu stworzonego wcześniej switcha,
wybieramy Edit, gdzie w nowym oknie wybieramy Advanced. A w polu MTU wpisujemy min 1600, ja zawsze ustawiam MTU na poziomie 9k tak jak poniżej.
- Po wprowadzeniu zmiany MTUmamy skonfigurowany DVS po stronie vCenter dodajemy hosty do tego switcha i kończymy pracę po stronie vCenter.
NSX Manager
- Logujemy się do NSX Managera
- Dodajemy nasze vCenter do NSXa robimy to przechodząc do System –> Fabric –> Compute Manager klikamy ADD+ w nowym oknie podajemy dane do naszego vCenter, gdzie podajemy nazwę dla profilu, podajemy FQDN do vCenter oraz login i hasło.
- Po powyższym kroku możemy przejść do stworzenia Transport Node Profiles który zostanie wykorzystany przy konfiguracji vtepów na hostach vSphere. Przechodzimy do System –> Profiles –> Transport Node Profiles gdzie klikamy ADD w nowym oknie podajemy dane:
Type – wybieramy VDs.
Mode – standard.
Name – wybieramy nasze vCenter które wcześniej skonfigurowaliśmy oraz nasz switch switch DVS.
Transport Zone – Naszą overlay zone
Uplink Profile – profil dla hostów w DC1.
IP Assignment – wybieramy Use IP Pool.
IP Pool – wybieramy naszą pulę z adresami IP dla tepów.
W ostatnim kroku przypisujemy uplinki.
- Po stworzeniu profilu konfigurujemy nasz klaster po stronie NSX.
- Tworzymy po stronie NSX’a nowy logical segment który powinien pojawić się po stronie vCenter pod DVS’em. Przechodzimy Networking –> Segments klikamy ADD SEGMENT.
Klikamy Save i mamy utworzony segment w tej chwili mamy utworzone 2 Segmenty typu Overlay.
Weryfikacja
Przechodzimy do vCenter i sprawdzamy czy powyższe Segmenty pojawiły się po stronie naszego stworzonego DVS. Jak widzimy poniżej mamy te same segmenty po kliknięciu na jeden z nich mamy informacje o nim.