nsx-t logo

NSX-T 3.0 vDS

Witam w świąteczny wieczór tak jak we wcześniejszym wpisie NSX-T 3.0 już jest obiecałem opisywać nowości które znajdziemy w 3.0. Dziś stwierdziłem że na pierwszy ogień idzie sprawdzenie czy działa zapowiadane wykorzystanie DVS zamiast NVDS w NSX-T 3.0 działa pokażę poniżej jak skonfigurować oraz zweryfikować to po stronie vCenter.

Na wstępie uwaga aby skorzystać DVS w NSX-T 3.0 musimy mieć vCenter oraz vSphere w wersji 7.0 czyli w najnowszych wydaniach. Warto też powiedzieć co daje nam takie rozwiązanie:

 • nie musimy już dedykować kart sieciowych tak jak było dotychczas.
 • Zmniejszamy skomplikowanie po stronie hostów.
 • Łatwiejsze i szybsze wprowadzenie mikrosegmentacji na poziomie vlanu

Rysunek poglądowy
DVS 7.0

 

vCenter

 1. Logujemy się do vCenter.
 2. Przechodzimy do Netowrk na poziomie Klastra klikamy prawym gdzie z menu wybieramy Distributed Switch – New Distributed Switch.
  vCenter 7.0 DVS
 3. W nowym oknie przechodzimy Wizard tworzenia DVS, ale najważniejszym elementem jest wybranie odpowiedniej wersji DVS w
 4. tym przypadku jest to wersja 7.0 co widzimy poniżej.DVS 7.0
 5. Po skonfigurowaniu DVS który robimy powyżej musimy zmienić MTU na min 1600, tak aby była możliwa enkapsulacja GENVE robimy to z poziomu stworzonego wcześniej switcha,
  vCenter 7.0 Edit DVS
  wybieramy Edit, gdzie w nowym oknie wybieramy Advanced. A w polu MTU wpisujemy min 1600, ja zawsze ustawiam MTU na poziomie 9k tak jak poniżej.
  DVS 7.0 MTU
 6. Po wprowadzeniu zmiany MTUmamy skonfigurowany DVS po stronie vCenter dodajemy hosty do tego switcha i kończymy pracę po stronie vCenter.

NSX Manager

 1. Logujemy się do NSX Managera
  NSX-t 3.0 Manager login Page
 2. Dodajemy nasze vCenter do NSXa robimy to przechodząc do System –> Fabric –> Compute Manager klikamy ADD+ w nowym oknie podajemy dane do naszego vCenter, gdzie podajemy nazwę dla profilu, podajemy FQDN do vCenter oraz login i hasło.
  NSX-t 3.0 New Computer Manager
 3. Po powyższym kroku możemy przejść do stworzenia Transport Node Profiles który zostanie wykorzystany przy konfiguracji vtepów na hostach vSphere. Przechodzimy do System –> Profiles –> Transport Node Profiles gdzie klikamy ADD w nowym oknie podajemy dane:
  Type – wybieramy VDs.
  Mode – standard.
  Name – wybieramy nasze vCenter które wcześniej skonfigurowaliśmy oraz nasz switch switch DVS.
  Transport Zone – Naszą overlay zone
  Uplink Profile – profil dla hostów w DC1.
  IP Assignment – wybieramy Use IP Pool.
  IP Pool – wybieramy naszą pulę z adresami IP dla tepów.
  W ostatnim kroku przypisujemy uplinki.
  NSX-T 3.0 Add Transport Node profile
 4. Po stworzeniu profilu konfigurujemy nasz klaster po stronie NSX.
  NSX-T Transport Node
 5. Tworzymy po stronie NSX’a nowy logical segment który powinien pojawić się po stronie vCenter pod DVS’em. Przechodzimy Networking –> Segments klikamy ADD SEGMENT.
  NSX-T 3.0 Add Segment
  Klikamy Save i mamy utworzony segment w tej chwili mamy utworzone 2 Segmenty typu Overlay.
  NSX-T List segments

Weryfikacja

Przechodzimy do vCenter i sprawdzamy czy powyższe Segmenty pojawiły się po stronie naszego stworzonego DVS. Jak widzimy poniżej mamy te same segmenty po kliknięciu na jeden z nich mamy informacje o nim.
vCenter 7.0 list sgments DVS

Pasjonat komputerowy od zawsze oraz maniak w zakresie sieci, wirtualizacji oraz bezpieczeństwa IT. Kompetentny inżynier z dużym doświadczeniem w realizacji projektów informatycznych i telekomunikacyjnych. Wieloletni administrator IT, który utrzymuje systemy informatyczne dostosowując je do wymogów biznesowych z zapewnieniem dostępności 24/7/365.
Posts created 126

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top