Pierwsze uruchomienie Tanzu na vSphere 8

Dziś przejdziemy przez pierwsze uruchomienie Tanzu na vSphere 8 jak wersji zintegrowanej. Zostanie ona wykonana razem z integracją z NSX. Jest to jedna z metod konfiguracji Tanzu, trochę więcej o tym później.

O czym dziś przeczytasz w tym wpisie:

  1. Architektura
  2. Konfiguracja/ Instalacja
  3. Pierwsze logowanie do Tanzu
Architektura

Nie będę tutaj rozwodzić się nad tym jak jest zbudowane oraz jakich elementów składa się Tanzu w wersji zintegrowanej w vSphere. Poniżej generyczny schemat logiczny dla rozwiązania Tanzu:

 

 

Elementy, które są ważne, aby coś powiedzieć:

  • Supervisor Cluster składa się z trzech wirtualnych maszyn, wersja jego zależy od wersji vCenter
  • Ingress i Egress CIDR musi być routowany w sieci
  • Service i Namespace nie musi być routowany do naszej sieci, zaleca się aby nie występował overlap. Z mojego doświadczenia powiem, że warto aby był w pewien sposób unikalny w sieci.
  • TKG Cluster zestaw wirtualnych maszyn który tworzy nam klaster K8s w ramach Tanzu
  • vSphere POD – jest to kwasji wirtualna maszyna, która jest podem uruchomionym na poziomie wirtualizacji.

 

 

Konfiguracja / Instalacja

Proces integracji vSphere z Tanzu przypomina przejście przez proces instalacji, ponieważ dostajemy wizzard w którym musimy podać dane wejściowe. Poniżej cały proces.

  1. Zaczynamy od zalogowania się do naszego vCenter.
  2. Następnie przechodzimy do Workload Managment
    vcsa workload mangment
  3. W nowym oknie wybieramy Get  Started
  4. Pierwszym elementem do wyboru będzie model dostarczenia sieci mamy do wyboru NSX lub vDS.  W moim przypadku jest NSX. Będzie on odpowiedzialny za dostarczenie sieci oraz wystawienie aplikacji do naszej sieci poprzez wbudowany load balancer. Wybór nasz zatwierdzamy klikając Next.
  5. W kolejnym kroku będzie, wybór gdzie będzie zainstalowany Supervisor Cluster. Mamy do wyboru opcję vSphere Zone Deployment lub Cluster Deployment. W naszym przypadku jest ta druga opcja wraz z wybraniem klastra, na którym zostanie zainstalowane wirtualne maszyny. Zatwardzamy klikając Next.
  6. Następnie  jest wybranie storage poprzez podłączenie odpowiedniej stroage policy, którą przygotowaliśmy wcześniej.  Zatwierdzamy klikając Next.
  7. W kolejnym kroku jest konfiguracja parametrów IP dla wirtualnych maszyn, pełniące funkcję Supervisor Cluster. Tutaj jak widzimy poniżej mamy dedykowany vlan (port grupę). W ramach tego vlanu jest potrzebne pięć adresów. Trzy adresy dla Vmek, jeden adres wspólny oraz jeden rezerwowy potrzebny podczas wykonywania upgrade.
  8. Na tym etapie konfigurujemy parametry dla sieci Workload, w ramach jej będą uruchamiane klastry TKG oraz vSphere pods. Przy naszej konfiguracji ważnym elementem jest podanie zakresu dla Ingress oraz Egress. Adresy z tych pul będą rozgłaszane przez T0 do sieci fizycznej.
  9. W ostatnim kroku wybieramy wielkość naszego klastra, wielkość jego zawsze możemy zmienić w górę.
  10. Ostatnim krokiem jest kliknięcie przycisk finsh – rozpocznie się proces konfiguracji Tanzu

Proces instalacji trwa ok 15-30min

W kolejnym wpisie rozpoczniemy od powołania namespace oraz pierwszym logowaniu.

Pasjonat komputerowy od zawsze oraz maniak w zakresie sieci, wirtualizacji oraz bezpieczeństwa IT. Kompetentny inżynier z dużym doświadczeniem w realizacji projektów informatycznych i telekomunikacyjnych. Wieloletni administrator IT, który utrzymuje systemy informatyczne dostosowując je do wymogów biznesowych z zapewnieniem dostępności 24/7/365.
Posts created 126

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top